پاسخ به سوال چه تفاوتی بین 5G و 4G وجود دارد و مهم‌تر از آن را در این نوشتار می‌خوانیم.

 

تفاوت‌های واقعی بین 4G  و 5G که از سال 2019 توجهات را به‌سوی خود جلب کرده‌اند، کدام است؟ اکنون که 5G جدیدتر از 4G است پس باید بهتر باشد؟ خب شاید بتوان به این سؤال پاسخ مثبت داد اما واقعاً ویژگی‌ها کدام هستند؟ در این نوشتار به این سؤالات پاسخ می دهیم.

 

5G سریع‌تر و قابل‌اعتمادتر از 4G است

برای شبکه‌های سلولی 5G انتقال حجم بیشتری از اطلاعات را ممکن می‌سازد.با استفاده از 5G اطلاعات سریع‌تر ارسال و دریافت می‌شوند و تمام فرآیند هم مطمئن تر است.

 

به دلیل استفاده از تکنولوژی رادیویی پیشرفته‌ سرعت 5G بالاتر است و همچنین به‌کارگیری فرکانس‌های رادیویی جدیدتر و بالاتر احتمال کمتری از تداخل با دیگر دیوایس‌ها را ممکن می‌سازد. در حالیکه در 4G انتقال اطلاعات با 30 میلی‌ثانیه تأخیر انجام میشود این عدد برای 5G کمتر از 10 میلی‌ثانیه است که در شرایط عالی و مطلوب به 0میرسد.

البته سرعت به موقعیت، ترافیک شبکه، تعداد برج‌های 5G، و دیگر فاکتورها بستگی دارد.
شبکه‌های سریع‌تر 5G بیش از ده برابر سرعت 4G خواهند داشت و در آینده این رقم می‌تواند به بیش از 100 برابر برسد شاید این ارقام برای شما منطقی به نظر نرسد اما اگر با 4G مقایسه کنید، شگفت‌زده خواهید شد.

 

5G دستگاه‌های متصل بیشتری را به‌صورت هم‌زمان کنترل می‌کند

4G در ساعات اوج ترافیک، پایداری خود را از دست می‌دهد در حالیکه 5G می‌تواند تا 1 میلیون دستگاه متصل را در هر 0.984 کیلومترمربع پشتیبانی کند و این رقم برای 4G تنها 2000 دستگاه است.

 

باتوجه به اینکه در هر خانه‌ای دستگاه‌های متصل به اینترنت در حال افزایش هستند  5G می‌تواند استفاده آسان از اینترنت در آینده را تضمین نماید.

امواج کوتاه تر 5G به برج‌های سلولی بیشتری نیاز دارد

5G شاید سریع‌تر و قابل‌اطمینان‌تر باشد اما به برج‌های سلولی بیشتری نیاز دارد و در مناطق خارج شهری برای دستیابی تمام کاربران با مشکلاتی مواجه میشود چراکه سیگنال توسط دیوار ساختمان‌ها بلاک می‌شود.برای دستیابی به‌سرعت عالی  5G  در حومه‌ شهرها چند سالی وقت نیازاست.

امواج میلی‌متری 5G بالاتر از امواج 4G و 3G است و رنج بسیار کوتاه‌تری دارد. باید اضافه کنیم که امواج میلی‌متری نمی‌توانند به ساختمان‌ها نفوذ کنند و سیگنال آن‌ها به‌سادگی مسدود می‌شود.

 

5G تأثیر بیشتری بر عمر باتری تلفن می‌گذارد تا 4G

اگر اسمارت‌فون فعلی شما از 5G پشتیبانی نمی‌کند هرگز هم نمی‌تواند بدان دست یابد چراکه پشتیبانی از 5G به سخت‌افزار خاص نیاز دارد. اکثر پرچم‌دارهایی که به‌تازگی معرفی می‌شوند از این تکنولوژی پشتیبانی میکنند. این سخت‌افزار تنها یک چیپست باقابلیت پشتیبانی از 5G نیست بلکه به باتری بزرگ‌تر و قدرت بیشتر برای مدیریت 5G نیاز دارند.

 

مصرف بالای باتری و انرژی 5G  توسط اسمارت‌فون سال گذشته تولیدکنندگان را متوجه ایراداتی نمود. مدیر ساب‌برند Redmi از شیائومی چین اعلام کرد که اسمارت‌فون‌های 5G تا 20% بیشتر از تلفن‌های 4G انرژی مصرف می‌کنند. این تولیدکننده سخت‌افزارهای ویژه همراه با باتری مناسب برای Redmi K30 Pro تعبیه کرد.