طرح افق و هر آنچه که باید درباره آن بدانیم
برای خرید گوشی موبایل هوشمند نکات مهمی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنیم. مثلا طرح ریجستری تلفن های همراه یکی از این مسائل مهم است که قبل از خرید گوشی موبایل باید به آن توجه کرد. بعد از اهمیت طرح رجیستری ، طرح دیگری نیز به نام طرح افق وجود دارد که رعایت آن بسیار ضروری است و مربوط به واردکنندگان و عرضه کنندگان گوشی موبایل هوشمند و تلفن های همراه میباشد و اهمیت بسیاری دارد. در این مقاله می‌خواهیم درباره طرح افق اطلاعاتی را بازگو کنیم.

مفهوم طرح افق
طرح افق (استاندارد سازی فاکتور و نظارت بر قیمت ) از یکم فروردین ماه سال ۹۹ اجرایی شده است. طبق این طرح تمامی فروشندگان تلفن همراه ، باید گوشی های خود را طبق  اصول این طرح ثبت نام کرده و در سامانه مربوطه وارد نمایند.

تفاوت طرح رجیستری و افق

طرح رجیستری برای مبارزه با قاچاق گوشی موبایل و تلفن همراه صورت می‌گیرد. برای این که تعداد گوشی‌های وارداتی در کشور مشخص شوند، و قادر به کنترل بوده و احتکار صورت نگیرد. لازم است که تعداد و آمار دقیق آن ها را دانست. بنابراین تمامی گوشی‌ها باید طبق طرح افق ثبت شوند.



اهمیت ثبت نام در طرح افق چیست؟
تصور کنید شما تلفن همراه و گوشی موبایل هوشمند خود را در تهران خریداری کرده‌اید و شخص دیگری نیز در همین تاریخ و در شهر مشهد، درست تلفن همراهی مشابه گوشی شما خریداری کرده است . مسئله مهم قیمتی است که شما در تهران و آن شخص در مشهد پرداخته است. آیا میزان قیمت گوشی در دو شهر مختلف برابر است؟

طرح افق برای کنترل قیمت تلفن همراه و گوشی موبایل هوشمند شکل گرفته و نظارتی بر قیمت کالاها در تمامی نقاط مختلف کشور دارد. تمامی فروشندگان گوشی های همراه موبایل باید اجناس و کالاهای خود را که شامل تلفن همراه و گوشی موبایل هوشمند و همچنین تبلت‌ها می‌باشند، می‌بایست در سامانه مربوط به افق ثبت نام کنند تا قیمت آن‌ها با قیمت تعیین شده برابر باشد و شخص فروشنده نتواند در  شهر دیگری و یا در فروشگاهی دیگر این گوشی موبایل یا تبلت را با قیمت بیشتری بفروشد.

اگر گوشی خریداری شده در سامانه افق ثبت نشده باشد چه می شود؟
بزودی در صورتی که فاکتور الکترونیکی در سامانه جامع تجارت (در قالب طرح افق) برای تلفن همراه صادر نشده باشد، نمیتوان آن را در سامانه همتا و دریافت خدمات شبکه اپراتوری فعالسازی کرد.

نگین رابو فروشنده رسمی تلفن همراه و گوشی موبایل هوشمند در کشور می باشد و تمام محصولات آن از طرح رجیستری و طرح افق پیروی کرده و دارای اعتبار می باشد. لذا از این پس فروش فقط با اپلود کارت شناسایی معتبر امکان پذیر است.